Příběh paní Veroniky

Kamarádka mě zachránila svou obezřetností a všímavostí. Máte i Vy takové kamarádky? Existují ale i jiné možnosti, jak na nebezpečné znaménko přijít. Čtěte více v příběhu paní Veroniky!

Paní Veronika (37 let), vždy usměvavá a dobře naladěná maminka dvou malých dcer, se nám svěřila se svým příběhem:

„Byla jsem na návštěvě u své kamarádky, v klidu jsme si povídaly o svých budoucích dovolených a nadcházejících prázdninách, když si kamarádka všimla dvou znamének, která uviděla na mém bérci, když jsem měla při hovoru nohu přes nohu. Upozornila mne, že se známe dlouho a taková dvě znaménka u mě nikdy nezaznamenala, a že bych měla zajít pro jistotu ke kožní lékařce na kontrolu. Navštívila jsem tedy kožní lékařku a ta mi doporučila odstranění obou znamének. Zatím jsem stále nevěřila, že by znaménka mohla být nějakým způsobem nebezpečná, lékařka mě při jejich prohlédnutí nijak nestrašila, vše znělo spíše jako doporučení „pro jistotu“. Uběhly celé prázdniny, které jsem si s dětmi užila a až po nich jsem se objednala na chirurgii.

Od odstranění obou znamének uběhlo 14 dní a chirurg, který znaménka odstraňoval, mě kontaktoval, do telefonu zněl poměrně naléhavě a stroze, abych se dostavila k němu do ordinace. Zde mi sdělil, že bohužel jedno znaménko je maligní a jedná se o zhoubný nádor. Ihned mi byla doporučena operace v nemocnici, kam jsem nastoupila začátkem prosince a místo, kde byla původně odstraněná znaménka, bylo revidováno onkochirurgem, tkáň vyříznutá do hloubky a zároveň mi byla odstraněna mízní uzlina v třísle. Výsledky uzliny byly negativní, rána po revizi se zahojila a zbyla mi pouze větší jizva na bérci, která mě ale nijak netrápila.

Do té doby jsem se nijak nekontrolovala, nepozorovala, ovšem po těchto měsících strachu z výsledků jsem raději navštívila kožní lékařku ještě jednou s podezřelým znaménkem na břiše. Bohužel se opět ukázalo, že je maligní (zhoubné), bylo odstraněno s dostatečným přesahem. Nyní jsem sledována na speciálním pracovišti v Praze, kde musím 2x ročně podstoupit důkladné vyšetření, včetně ultrazvuků, rentgenu, vyšetření na kardiologii, atd.

A proč mi jedno znaménko změnilo celý život? Při čekání na výsledky a častých návštěvách lékařů kvůli kontrolám jsem přehodnotila i svůj dosavadní život. Řekla jsem si, že tato situace je pro mě určitým „znamením“ začít jinak. Rozhodla jsem se tedy opustit stálé zaměstnání, které mě až tolik nenaplňovalo a vrhnout se sice na dráhu „nejistou“, zato takovou, která mě velmi baví a naplňuje, a které jsem se sice věnovala vždy, ale né s plným nasazením – a to na dráhu kosmetické poradkyně a vizážistky. Nyní jsem šťastná a spokojená, že jsem tento krok učinila.“

Má svou vysněnou práci

Dokonce se svým líčením vystoupila v pořadu Sama doma

O příběh se s námi paní Veronika ale podělila proto, že by chtěla varovat všechny lidi – bez rozdílu věku, aby dbali na prevenci, chodili si nechávat zkontrolovat svá znaménka, pozorovali se, používali ochranné prostředky před sluncem, zbytečně se slunci nevystavovali. Také zavzpomínala na svá dětská léta, kdy používala krémy s prakticky nulovým ochranným faktorem, na spálená a rudá záda prakticky každé léto, na to, že se cítila trapně, když jí maminka v pubertě napomínala, aby si vzala na hlavu čepici či klobouk.

Doposud se Veronika nijak zvlášť o problematiku vyšetření znamének nezajímala, až tento její zdravotní problém v ní podnítil zvědavost a začala se zajímat o vše, co se týká vyšetření znamének. Pomocí internetu nalezla webové stránky www.vysetreni-znamenek.cz, našla pracoviště v blízkosti jejího bydliště (dermatologické centrum HOMEA Pardubice), kde vyšetřují nejmodernější metodou – digitálním dermatoskopem FotoFinder. Pomocí tohoto přístroje naskenují celé její tělo během několika minut a vidí okamžité výsledky uloženy k porovnání. Sama sobě si přislíbila, že vyšetření digitálním dermatoskopem FotoFinder bude podstupovat pravidelně každý rok. A… mluví, mluví, mluví – mluví o svém příběhu s každým, varuje všechny své kamarádky a kamarády, aby nepodceňovali prevenci a šli včas na vyšetření!